Z uwagi na częste zapytania, przygotowaliśmy szczegółowy artykuł, który ma na celu rozjaśnienie wątpliwości związanych z dropshippingiem. Opieramy się na realnych pytaniach jednego z naszych czytelników, aby zapewnić praktyczne i konkretne odpowiedzi.
1. Zakładanie Własnego Sklepu Internetowego
Pytanie: „ chciałem założyć sklep, ale nie na stronach typu takedrop itp.”
Odpowiedź: Założenie własnego sklepu najlepiej oprzeć na jednym z dwóch popularnych systemów CMS, Woocommerce lub Prestashop. Są to rozwiązania bazujące w dużej mierze na darmowych rozszerzeniach i motywach co znacznie ułatwia start i obniża koszty, jednak wymaga też pewnego rodzaju wiedzy i doświadczenia. Jako że są to środowiska otwarte mają rozbudowana społeczność użytkowników co ułatwia otrzymanie ewentualnej pomocy, łatwo też znaleźć darmowe poradniki.
2. Budowa Sklepu internetowego
Pytanie: Jak założyć stronę samemu, czy muszę komuś zapłacić za zrobienie stronki?
Odpowiedź: Sklep w oparciu o wyżej wymienione platformy można założyć samodzielnie jednak wymaga to odpowiedniej wiedzy. Niedoświadczona osoba na pewno napotka mniejsze lub większe problemy w trakcie budowania swojego pierwszego sklepu, można co prawda posiłkować się poradnikami i szukać pomocy w społeczności użytkowników ale czasami nie mając doświadczenia można natrafić na problem nie do przejścia.
Zlecenie budowy profesjonaliście na pewno będzie rozwiązaniem szybszym ale niestety wymagać będzie poniesienia większych kosztów. Dzięki zleceniu budowy sklepu osobie doświadczonej unikniemy problemów, straty czasu na szukanie rozwiązań i pomocy oraz wielu sytuacji stresowych. Profesjonalista zbuduje dla nas sklep z zachowaniem wszystkich standardów i dostosuje go do aktualnych trendów i wymogów prawnych. Trzeba jednak mieć na uwadze że budowę sklepu musimy powierzyć odpowiedniej osobie.
Jest też trzecie rozwiązanie, można zakupić gotowy sklep przystosowany do konkretnej branży, często taki sklep można kupić już z domeną i integracją z hurtownią. Ważne jest aby taki sklep nie prowadził wcześniej sprzedaży gdyż po zakupie takiego sklepu musielibyśmy przejąć na siebie odpowiedzialność z tytułu rękojmi (niezgodności towaru z umową) lub gwarancji.
Gotowe sklepy można kupić np. w naszym sklepie
3. Współpraca z Hurtowniami
Pytanie: Jeśli już założę stronę to gdzie znajdę chętne do współpracy hurtownie, żebym nie przejmował się zwrotami/wysyłką? Żeby umowa była przejrzysta, bez ściem.
Odpowiedź: Poszukiwanie hurtowni najlepiej zacząć w google, wpisując nazwę branży lub towaru i dopisując do zapytania dropshipping otrzymamy sporo wyników. Można też próbować pisać maile do mniejszych producentów którzy często nie ogłaszają się wprost ale są chętni do nawiązania takiej współpracy.
Innym sposobem jest wysłanie zapytania na dedykowanych grupach na Facebooku, wtedy otrzymamy zgłoszenia od hurtowni chcących nawiązać współpracę w dropshippingu.
Trzecim ale najmniej polecanym sposobem jest skorzystanie z listy hurtowni dostępnych jako domyślnie integrowane hurtownie w systemach sprzedaży takich jak shoper czy baselinker. Dlaczego jest to najmniej polecany sposób? Ponieważ każdy kto korzysta z wyżej wymienionych platform może z automatu korzystać oferty danej hurtowni co wpływa na jakość naszej oferty oraz wzrost konkurencji.
Jest jeszcze czwarta możliwość, zakupienie listy hurtowni ale tutaj też trzeba uważać ponieważ wiele list to tak naprawdę skopiowane z różnych ogólnodostępnych miejsc linki do hurtowni bez weryfikacji czy dana hurtownia działa i czy nadal działa w dropshippingu.
Sprawdzoną listę zweryfikowanych hurtowni można nabyć w naszym sklepie.
Co do drugiej części pytania, „żebym nie przejmował się zwrotami/wysyłką” – w przypadku wysyłki to jedyne co musisz zrobić jest złożenie zamówienia w hurtowni (niektóre hurtownie udostępniające api dwukierunkowe mają możliwość automatycznego przekazywania zamówień o czym w oddzielnym artykule) i opłacenie zamówienia. Temat zwrotów to już bardziej skomplikowana sprawa ponieważ hurtowni nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu od Ciebie jako kontrahenta biznesowego, jedyna sytuacja kiedy hurtownia ma obowiązek przyjęcia zwrotu to sytuacja w której towar jest uszkodzony, wybrakowany lub niezgodny z umową. W dropshippingu (i nie tylko) Ty jako sprzedawca detaliczny masz obowiązek przyjęcia zwrotu od klienta i zwrócenia mu pieniędzy za towar, jest niewiele hurtowni które przyjmują zwroty ale w takich przypadkach naliczają sobie opłatę za przyjęcie zwrotu.
Co do ostatniej części pytania, „Żeby umowa była przejrzysta, bez ściem” to odpowiedź jest prosta, uczciwa hurtownia praktycznie nigdy nie wymaga żadnych umów, samo założenie konta w takiej hurtowni jest swego rodzaju zawarciem umowy.
4. Prawne Aspekty Dropshippingu
Pytanie: Czy muszę od razu zakładać działalność czy mogę się sprawdzić bez zakładania działalności? Ale jak wtedy się rozliczać?
Odpowiedź: Teoretycznie można prowadzić sprzedaż w oparciu o działalność nierejestrowaną do kwoty przychodu 3180 zł miesięcznie jednak ma to wiele ograniczeń. Pierwszym i najważniejszym ograniczeniem jest dostęp do wielu hurtowni, większość dobrych hurtowni wymaga prowadzenia działalności. Kolejnym ograniczeniem jest zaufanie klientów, wielu kupujących obawia się zakupu od osoby prywatnej ponieważ obawiają się że taka osoba w każdej chwili może zamknąć sprzedaż i będą problemy z gwarancją lub zwrotami. Kolejnym ograniczeniem jest wybór towaru i branży, część branży wymaga bycia czynnym płatnikiem VAT do czego konieczna jest działalność.
Co do sposobu rozliczania to tak jak w przypadku prowadzenia działalności należy prowadzić rejestr sprzedaży a kupującemu na żądanie należy wystawić rachunek. Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w części E. DOCHODY / STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW
5. Sprzedaż Własnych Produktów
Pytanie: Mam też możliwość posiadania własnych produktów, czy mogę wtedy sprzedawać przedmioty od hurtowni + moje (z wysyłką z mojej strony).
Odpowiedź: Tak, nie ma nic przeciwko aby prowadzić taką sprzedaż, wiele sklepów działa sprzedając w ten sposób produkt.
Podsumowanie
Dropshipping to model biznesowy oferujący elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Kluczem do sukcesu jest jednak dogłębne zrozumienie wymagań technicznych, prawnych i logistycznych. Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy w tej dziedzinie i korzystania z dostępnych zasobów.